سید احمد سیدی مطلق

خدمات پس از فروش و ایجاد وفاداری در مشتریان

خدمات پس از فروش و ایجاد وفاداری در مشتری

همانطور که در مقاله خدمات پس ار فروش چیست براتون توضیح دادیم، از عوامل موثر در نگهداری و حفظ مشتری و همچنین احساس رضایتمندی او، خدمات پس از فروش می باشد. امروزه بهترین بازاریابان کسانی هستند که فقط نمی‌فروشند بلکه با مشتری ارتباط برقرار می‌کنند و سعی بر ساخت یک ارتباط پایدار و بلندمدت دارند. ارائه خدمات پس از فروش به مشتری، نه تنها به نفع مشتری شما خواهد بود، بلکه به نفع کسب و کارتان نیز هست.

5 روش برای ارائه‌ی بهتر خدمات پس از فروش

صاحبان کسب ‌و‌کارهای کوچک در تلاش برای ارائه‌ی بهترین خدمات پس از فروش هستند و دلیل اصلی این کار بالا نگه داشتن ارزش نام تجاری کسب‌و‌کارشان در ذهن مشتری است. روش‌های بازاریابی باعث ارتقای میزان وفاداری در مشتری و توانایی فروش به او می‌شوند. در ادامه با روش‌های مختلف خدمات پس از فروش آشنا می‌شویم.

1 - ارائه‌ی کارت ویزیت به مشتری

یکی از ابزارهای قوی بازاریابی، به جا گذاشتن یک نشانه‌ی فیزیکی مثل کارت ویزیت برای مشتریان است. ارتباط نزدیک و خریدهای حضوری این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا شخصا کارت ویزیت خود را به مشتری ارائه دهید. این کار علاوه بر اینکه نام برند شما را در دستان خریدار قرار می‌دهد، شرکت شما را نیز به او یادآوری می‌کند.

2 -  داشتن کیفیت و بسته‌بندی منحصر‌به‌فرد

سرمایه‌گذاری بر روی کیفیت، ظاهر مناسب و بسته‌بندی منحصر‌به‌فرد، راه‌های مناسبی برای ایجاد خدمات پس از فروش هستند و باعث ارتقای نام تجاری شرکت می‌شوند. هر دو طرف خریدار و فروشنده از مزایای این روش بهره‌مند خواهند شد.

3 – ارائه تخفیف برای خرید مجدد

اگر تکرار خرید برای مشتری شما بی‌معنی است سعی کنید با ارائه کارت تخفیف، او را تشویق به خرید دوباره کنید. به علاوه کارت تخفیف می‌تواند در قالب معرفی برای دوستان و اعضای خانواده مشتری باشد تا با معرفی هر یک از دوستان یا اعضای خانواده تخفیف بیشتری به آنها تعلق گیرد.

4 – برقراری ارتباط با مشتری

در صورت امکان، بعد از گذشت سی روز از خرید، با مشتریان‌تان تماس بگیرید. در تماس‌ خود حرفی از تشویق برای تکرار خرید نزنید بلکه تنها از میزان رضایت آنها از محصولات و خدمات شرکت سؤال کنید یا اگر نیازی دارند آن را رفع کنید.

5 - فرستادن هدیه و یا پیام حامل تبریک اعیاد و تولد

تبریک تولد مشتریان از طریق ایمیل یا فرستادن یک هدیه خلاقانه می‌تواند را‌ه‌های قدرتمندی برای حفظ مشتری بعد از خرید باشد.

6 -  آموزش نحوه‌ی استفاده از محصول و خدمات

ممکن است استفاده از کالای شما سخت یا نیاز به دانستن جزئیات دقیق درباره نحوه استفاده باشد. در نظر داشته باشید یک دفترچه یا برگه توضیحات و آموزش نحوه استفاده به میزان قابل توجهی ارزش محصول و خدمت شرکت شما را ارتقا می‌دهد.

خدمت به مشتری

اگر قادر به خلق موقعیتی هستید که مشتریان خود را تحت تأثیر قرار دهید، باید تیم فروش خود را در شرایطی قرار دهید که به رشد ارزش آن دسته از مشتریان اقدام کنند. حالا منظور از مطرح کردن این موضوع چیست؟

در این قسمت به بیان برخی از استراتژی‌های فروش می‌پردازیم:

1 -  ایجاد ارتباط میان خدمت و کالا

احتمالا شرکت‌هایی که کالا و خدمات متعددی دارند، ترکیب‌های مشترکی در بین کالا و خدمات‌شان دیده می‌شود. برای مثال، وقتی فردی یک سیستم نرم افزاری خریداری می‌کند، به همراه آن تعدادی لوازم جانبی دیگر برای بالا بردن تجربه‌ی خرید کالا تهیه می‌کند. شما چطور می‌توانید با ارائه‌ی پیشنهاد کالا و خدمات مشترک، تجربه خرید بهتری برای مشتری فراهم کنید؟

2 - تشویق به خرید بیشتر

تشویق مشتری برای خرید بیشتر ممکن است اثر منفی داشته باشد. اما فروش محصولات و خدماتی که با هم تناسب دارند و می‌توان از آنها به عنوان یک محصول مکمل برای تجربه‌ی خرید متفاوتی استفاده کرد در مشتری اثر مثبتی خواهد گذاشت.

3 - کالا و خدمات جدید

اولین افرادی که باید از محصولات و خدمات جدید شرکت آگاه شوند، مشتریان قدیمی و جدید هستند. با آگاهی مشتریان از محصول و خدمت جدید به آنها احترام بگذارید و این فرصت را در اختیار آنها قرار بدهید که اولین افرادی باشند که از اخبار کسب‌وکار شما اطلاع پیدا می‌کنند.

4 - استراتژی وفاداری مشتریان

آیا برای مشتریان‌تان پاداشی در نظر گرفته‌اید؟ برنامه داشتن برای وفاداری مشتریان روش جدیدی در بازاریابی به‌شمار نمی‌رود اما یکی از تأثیرگذارترین روش‌ها برای ایجاد تعامل میان نام تجاری شرکت و خریدار است و آنها را به خرید بیشتر تشویق می‌کند. اگر برنامه‌ای برای ایجاد وفاداری در مشتری ندارید، هرچه سریع‌تر با ایجاد طوفان فکری بین کارمندان شرکت به راه‌هایی برای کمک به مشتریان و افزایش فروش خطوط تولید خواهید رسید.

در پایان، اولین و مهم‌ترین هدف خدمات پس از فروش، اهمیت و مراقبت از مشتری به بهترین شکل است. دومین هدف مهم، ایجاد حس وفاداری و اعتماد در مشتری است که این مورد شرکت را به سمت داشتن مشتری‌های با ارزش بیشتری هدایت می‌کند.

چکیده ای از:& chetor.com  infusionsoft.com

 

نوشتن یک نظر

نظر