چرا يك کسب و کار با خطر شكست مواجه است؟

کسب و کار

هرچیزی در جهان یک روند دارد و بیزینس هم مثل تمام اجزای هستی زیرساخت و نیاز و مسیر و هدف خودش را دارد که در صورت رعایت نکردن این اهداف و برنامه ها، کسب و کار شما با خطر شکست مواجه خواهد شد. من سید احمد سیدی مطلق بنیانگذار پزشک کسب و کار در ایران، می خواهم در مورد علت شکست کسب و کارها با شما صحبت کنم.

موفقيت در کسب و کار هيچگاه بصورت شانسی اتفاق نمی افتد و اين موفقيت اصولا به برنامه ری��ی و سازمان دهي و بصيرت فرد راه انداز کسب و کار بستگي دارد و تضميني براي آن وجود ندارد.

شروع يك کسب و کار هميشه ريسك پذير است و شانس موفقيت اندك ميباشد. بنابر گزارش اداره کسب و کارهای کوچک در کشور آمريكا بيش از ۵٠ % کسب و کارهای کوچک در سالهاي اول با شكست مواجه شده و ٩٠ % آنها در ۵ سال اول از بين ميروند.

هنگامی که کسب و کاری را راه می اندازید، آخرین چیزی که می خواهید در موردش فکر کنید، شکست است اما اگر اصلی ترین دلایلی را که باعث ناکامی کسب و کارها می شوند بدانید، بهتر می توانید از شکست اجتناب بورزید. 9 دلیل زیر، اصلی ترین عواملی هستند که خیلی زود یک کسب و کار را به روزهای پایانی می رسانند.

١ . نداشتن تجربه

٢ . نداشتن سرمايه کافی

٣ . مدیریت ضعیف

۴ . عدم وجود کنترل قوي

5 . فروش پایین

۶ . قراردادهاي اعتباري ضعيف

٧ . استفاده شخصي از سرمايه هاي تجاري

٨ . رشد بدون انتظار و گسترش بیش از حد

9 . رقابت

 

عوامل ديگر در خصوص شكست کسب و کار:

با بيان اين موارد قصد ترساندن شما را ندارم بلكه ميخواهم شما را براي مسير پر فراز و نشيبي که در پيش داريد آماده کنم. ناچيز پنداشتن مشكلات شروع يك کسب و کار و بی توجهی به رقبا يكي از بزرگترين موانع کارآفرینی است. حدود 19 درصد از شکست کسب و کارها به نادیده گرفتن رقبا بر میگردد. بهترین راه حل، انجام کارهای جدید و منحصر بفردی است که رقبا آن ها را پیشنهاد نمیکنند.

همانطور که در اول متن توضیح دادم داشتن اهداف و برنامه در کسب و کار از مهم ترین علل شکوفایی یک کسب و کار می باشد و همانطور برعکس نداشتن هدف و کمبود برنامه ریزی موجب پیشرفت شکست در کسب و کارها می شود. هیچ کسب و کاری بدون برنامه ریزی به موفقیت نخواهد رسید، برنامه ریزی ها باید دقیق و بر پایه ی واقعیت بنا شده باشد تا به هدف خود نزددیک شود. این برنامه ریزی ها شامل:

- شرحی از اهداف کسب و کار برای رسیدن به موفقیت

- تیم مورد نیاز برای پیشبرد اهداف

- مشکلاتی که در آینده ممکن است برای کسب و کار پیش آید

- راه حل برای مشکلات احتمالی پیش رو

- تجزیه و تحلیل رقبا در حوزه ی کسب و کار خود

- بازاریابی، تبلیغ و برنامه های فروش

 

 

همانطور که می دانید عوامل و دلایل دیگری نیز برای شکست کسب و کارها وجود دارد، ولی موارد بالا جزء عوامل اصلی شکست در کسب و کار به حساب می‌آیند. اگر بتوانید بر این مشکلات غلبه کنید، تا موفقیت در کسب و کار مورد نظرتان راه زیادی ندارید.

 “‌موفقیت، معلمی پلید است؛ زیرا آدم‌های باهوش را به گونه‌ای اغوا می‌کند که فکر می‌کنند هرگز شکست نخواهند خورد‌” – بیل گیتس

(( برای مطالعه ی ادامه ی مقالات سایت پزشک کسب و کار با ما همراه باشد))

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

دیدگاه های شما

نظری وجود ندارد

افزودن یک دیدگاه

برای ثبت نظر لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا به صورت رایگان ثبت نام کنید ورود ثبت نام
;