سید احمد سیدی مطلق

خلاقیت و نوآوری در کسب و کار

خلاقیت و نوآوری در کسب و کارسلام، سید احمد مطلق هستم، کارآفرین، مشاور و دکتر کسب و کار شما؛ با مقاله ای دیگر در حوزه کسب و کار با شما همراه هستم. همانطور که در نوشتار های گذشته درباره ی اهمیت مدیریت کسب و کار  و راه های موفقیت کسب و کار  برای پیشبرد بهتر اهداف کسب و کار، برای شما توضیح دادم، در این نوشتار می خواهم به موضوع مهم خلاقیت و نوآوری در کسب و کار  بپردازم که از اصول مهم و اساسی در موفقیت کسب و کارتان می باشد.

خلاقیت در کسب و کار به چه معناست؟ خلاقیت در کسب و کار یعنی ارائه یک ایده جدید برای ارائه محصولی که تا بحال نمونه مشابه آن وجود نداشته و ارائه خدماتی که برای مشتریان جذاب و جدید است. خلاقیت هم می تواند از سمت مدیران باشد و هم از سمت کارکنان اما به کارگیری آن بستگی به نظام مدیریتی آن سازمان دارد.

آیا نوآوری در کسب و کار ضروری است؟ امروزه با توجه به افزایش روز افزون تکنولوژی و سیستم های پیشرفته در سطح جهان، عرصه تجارت و کسب و کار روز به روز در حال پیشرفته تر شدن هستند و به سمت به روز شدن می روند. با توجه به این افزایش، شاهد افزایش رقابتی تنگاتنگ در بین مشاغل و صاحبین کسب و کار خواهیم بود، از این رو خدمات شرکت ها و اصلاح روش های تولیدی کالاها و توسعه سریع نیاز های مشتریان ماهیتی جدید به خود گرفته است و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

عوامل موثر خلاقیت  در کسب و کار

 • هرچه اهداف خود را شفاف‌تر بدانید و فکر مثبت و هیجان بیشتری برای دستیابی به آن داشته باشید، خلاق‌تر خواهید بود و ایده‌های بیشتری به ذهنتان می‌رسد.
 • پرسیدن سوالاتی از خود و دیگران که شما را مجبور به تفکر عمیق درباره شرایط موجود کند، یکی از محرک‌های اصلی خلاقیت است.
 • به کارگیری و جذب افراد خلاق و نوآور در سازمان
 • هدف کلی یا جزئی خود را مشخص کنید. چه چیزی را در حوزه خاصی از زندگی می‌خواهید؟
 • ایجاد محیطی خلاق
 • ایجاد امکانات مناسب تحقیقاتی و مالی برای پژوهش های نوآورانه
 • دریافت پیشنهادات کارمندان
 • به کارگیری ایده های نو و دادن پاداش به افراد خلاق

موانع خلاقیت در کسب و کار

 • عدم وجود عزت نفس و اعتماد به نفس در فرد و افراد. خلاقیت ویژگی طبیعی و ذاتی افراد مثبت‌اندیشی است که عزت‌نفس بالایی دارند.
 • ترس از انتقاد و شکست خوردن
 • تمایل به همسو بودن با اعضای گروه
 • عدم دریافت پیشنهاد افراد و کارکنان
 • عدم تمرکز لازم بر روی افکار و ذهن

 

عوامل تشدید کننده خلاقیت و نوآوری

انگیزه‌های بیرونی: به انگیزه‌هایی که از جامعه به فرد القاء می‌گردد  انگیزه های بیرونی اطلاق می شود.

انگیزه‌های درونی: انگیزه‌هایی که از درون فرد، منشاء می‌گیرد و ایجاد می شود را انگیزه‌های درونی می‌نامند.

ابزارها: برخی فاکتورهای تعیین‌کننده برای دستیابی به تفکر خلاق و جود دارند که می‌توان از آنها به عنوان ابزارهای نوآوری یاد کرد.

خلاقیت در کسب و کار

نمونه کسب و کار خلاق و موفق

مایکروسافت  (Microsoft)

مایکروسافت یک شرکت کامپیوتری آمریکایی چند ملیتی است. این شرکت بزرگ ترین ارائه ‌کننده نرم‌افزارهای رایانه‌ای در دنیاست، که به انتشار کتاب، تولید محصولات چندرسانه‌ای و ارائه خدمات پست الکترونیکی نیز می‌پردازد. مایکروسافت با ویندوز و آفیس به شهرت بسیاری رسید. رقابت این شرکت با اپل از همان ابتدا وجود داشت.

اپل (apple)

شرکت اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی و نرم‌افزار کامپیوتر فعالیت می‌کند. این شرکت از سوی مجله فوربز یکی از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان برای هشتمین سال پیاپی به عنوان با ارزش‌ترین برند جهان انتخاب شد.

و در پایان، آیا خود را شخصی خلاق می دانید و کسب و کار خود را بر پایه خلاقیت و نوآوری بنا کرده اید؟ تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که 95 درصد افراد استعداد کار با درجه بالایی از خلاقیت را دارند؛ روش‌های تفکر متعددی وجود دارد و هر فرد حداقل در یک حوزه نابغه است. به این ترتیب، کلید آزادسازی خلاقیت این است که خود را فردی بسیار خلاق بدانید. از اینکه با ما در این مقاله از سایت پزشک کسب و کار همراه بودید بسیار خرسندیم.

 

 

نوشتن یک نظر

نظر