بازاریابی b2c و راهکارهای افزایش فروش

  • زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
  • 2640

 بازاریابی b2c و راهکارهای افزایش فروش

تعداد کلمات اختصاری در جهان کسب و کار، بسیار است. B2C یا فروش به مصرف‌کننده یکی از رایج‌ترین آن‌ها است که آن را با B2B یا تجارت از طریق تجارت در تضاد قرار می‌دهند. درک بازاریابی B2C میتواند به شما در ایجاد یک تجارت سودآور کمک کند.

اما بازاریابی B2C چیست و چگونه میتواند به شما در فروش بیشتر کمک کند؟

این سوالی است که قصد داریم به آن بپردازیم. اگر بطور کامل درک نمیکنید که بازاریابی B2C چگونه کار می‌کند، ممکن است شما سهمی از بازار کسب و کار خود نداشته باشید. با این حال، ما میدانیم که تعاریف همیشه اطلاعات کافی را برای کارآفرینان ارائه نمیدهند. به همین دلیل ما 7 نمونه استراتژی را نیز برای شما بیان کرده‌ایم.

بازاریابی B2C چیست؟

بازاریابی B2C نوعی بازاریابی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا با مصرف کننده ارتباط برقرار کنند، به عبارت دیگر فعالیتهایی از بازاریابی را شامل می‌شود که بین یک نام تجاری یا کسب و کار و یک فرد مصرف کننده رخ می دهد که قصد دارد از این محصول برای مصارف شخصی استفاده کند؛ مثلا شما به جای فروش نرم افزار به یک شرکت، مستقیما محصولات خود را برای مصرف‌کنندگان نهایی بازاریابی می‌کنید. یک نمونه از بازاریابی B2C، تبلیغات تلویزیونی برای محصولات مصرفی است. شما یک غذای میان وعده خوشمزه را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید دفعه بعد که به سوپر مارکت می‌روید، آن را امتحان کنید.

مشتری شما و در نتیجه محصول شما سهم شخصی دارد، که مشتری آن را برای رفع مشکل یا نیاز خود، خریداری می‌کند. این امر باعث میشود که بازاریابی B2C یک فرآیند شخصی باشد. هدف شما ایجاد روابط با مشتریان آینده‌نگر است. بازاریابی B2C میتواند مشتریان را جذب و وفادار کند، بعلاوه باید بدانید که چگونه میتوانید تکنیکهای بازاریابی B2C را به نفع کسب و کار خود پیاده کنید.

بازاریابی B2C چگونه کار می کند؟

هدف پشت هر فعالیت بازاریابی B2C متقاعد کردن مصرف‌کننده برای خرید محصول شما است. شما باید بفهمید که مشتریان شما چه می‌خواهند و چگونه می‌توانید محصول خود را برای تحقق خواسته‌های آن‌ها بسته‌بندی کنید. بازاریابی B2C با معرفی مصرف کننده به تجارت شما، ترغیب مصرف کننده به تعامل با برند تجاری شما و هدایت او به سمت خرید محصولات یا خدمات کار میکند.

از آنجا که کلمه مصرف‌کننده به همه خریداران محصولات و خدمات اشاره دارد و هیچ کالایی نمی‌تواند برای همه مصرف‌کنندگان جذاب باشد، بازاریابان B2C مصرف‌کنندگان را به بخش‌های هدف تقسیم می‌کنند، زیرا بخش‌های مختلف مصرف‌کنندگان به  روش‌های مختلف بازاریابی، پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند. بازاریابی B2C برای مشتریانی که قبلا تجربه مثبتی از محصول یا خدمت داشته‌اند، موثرتر است. مشتریان راضی به احتمال بیشتری محصول و خدمت شما را به دوستان خود معرفی می‌کنند. شیوه‌های بازاریابی B2C برای ایجاد وفاداری در مشتریان است. اگر می‌خواهید به هدف خود برسید به یک استراتژی نیاز دارید که در ادامه آن‌ را توضیح می‌دهیم.

استراتژیهای بازاریابی B2C

استراتژیهای بازاریابی B2C به شما کمک می‌کند تا برای فروش آماده شوید، پاسخ‌ها را پیش بینی کنید و پیشرفت را پیگیری کنید. هر سه عامل میتوانند تلاش‌های بازاریابی شما را موفق‌تر کنند. تا حد امکان کانال های بازاریابی B2C را بررسی کنید تا با نحوه کار آنها و آنچه باید انجام دهید آشنا شوید. همچنین به یاد داشته باشید که ممکن است مجموعه‌ای از استراتژیهای بازاریابی برای یک کسب و کار مناسب باشد.

ما در اینجا 7مورد از موثرترین استراتژیهای بازاریابی B2C را بررسی می‌کنیم.

1. بازاریابی محتوا

برانگیختن علاقه خوانندگان از طریق محتوا، اساس بازاریابی محتوای B2C است. مشتریان B2C می‌خواهند از طریق محتوای شما به پاسخ  سوالاتی از قبیل مزایای محصول چیست؟ چگونه درست شده است؟ آیا کیفیت آن خوب است؟ نظر مشتریان دیگر چیست؟ و... برسند. بنابراین لازم است تا محتوای خود را به ‌گونه‌ای ایجاد کنید که خوانندگان بتوانند با خواندن آن به جواب سوالای خود برسند.

 2. میزبان مسابقات خلاق و جذاب

همه عاشق مسابقه هستند. ایده برنده شدن به صورت رایگان جذاب است بخصوص اگر نیاز به تلاش و زمان زیادی نداشته باشد. میتوانید در وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی خود یا هر جای دیگری میزبان مسابقه باشید. بسیاری از کارآفرینان از وبینارها برای برگزاری مسابقات استفاده میکنند.  ممکن است وسوسه شوید وسایل گران قیمت را که مربوط به کسب و کار شما نیست، هدیه دهید که در این صورت، مسابقه نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. لازم است هدایایی که انتخاب کنید به آنچه انجام میدهید مربوط باشد.

3. برای هر خرید یک پیشنهاد رایگان در نظر بگیرید

یک پیشنهاد رایگان با هر خرید، حتی ارزش بیشتری را به محصول شما میافزاید. این یک پیروزی برای همه افراد است. شما برای محصول خود مبلغی دریافت میکنید و مشتری در عوض یک کالا به عنوان پاداش دریافت میکند. پیشنهاد رایگان می تواند هر چیزی که میخواهید باشد.

5- برنامه‌های Retargeting را اجرا کنید

این برنامه شامل  ارتباط مجدد با مشتریانی است که در گذشته با تجارت شما ارتباط داشته‌اند. این امر به ویژه برای بازاریابی B2C اهمیت دارد. مثلا تبلیغات در فضای مجازی را می‌توانید برای گرفتن ارتباط مجدد در نظر بگیرید و اگر از آن به صورت صحیح استفاده کنید می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه خوبی داشته باشد.

ممکن است مشتری بلافاصله روی تبلیغ کلیک نکند یا خریدی را انجام ندهد. با این حال، دیدن آگهی باعث تقویت تصویر برند شما در ذهن مشتریان میشود.

6. ایجاد برنامه‌های عضویت

به برنامه عضویت به عنوان نوعی بازی نگاه کنید. این امر مصرف‌کنندگان را ترغیب می‌کند تا با کسب و کار شما تعامل کنند تا بتوانند سطح عضویت خود را بالا ببرند، همچنین یک برنامه وفاداری نیز محسوب می‌شود. یک برنامه عضویت ترکیبی از رقابت و پاداش است. افزایش سطح عضویت مشتریان، موجب می‌شود تا به پاداش‌های بیشتری دسترسی پیدا کنند که این امر باعث افزایش ارتباط آنها با کسب و کار شما میشود.

7. از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

بسیاری از برندها با استفاده از رسانه‌های اجتماعی موفقیت شگفت‌انگیزی کسب کرده‌اند. امروزه که افراد بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند، بنابراین شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به رونق کسب و کار شما کمک کند. برای بیشتر دیده شدن می‌توانید از اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی جهت تبلیغات محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

چرا بازاریابی B2C مهم است

بازاریابی B2C برای کلیه مشاغلی که محصولات یا خدمات مبتنی بر مصرف کننده را میفروشند بسیار مهم است. امروزه اینترنت برای تبلیغ محصولات و خدمات به مرجع‌ترین استراتژی B2C تبدیل شده است، بعلاوه از طریق اینترنت می‌توانید در مورد روندها و رفتارهای مصرف کننده تحقیق کنید. تقریبا هر شرکت B2C در حال گسترش بازاریابی خود به صورت آنلاین است.

مزایای بازاریابی B2C عبارت است از:

افزایش بازدید از وب‌سایت

بازدیدهای وب‌سایت را افزایش می دهد،کمپین های B2C با هدف جلب مشتریان جدید برای بازدید از وب سایت و کسب اطلاعات بیشتر ایجاد شده‌اند.

تهیه لیستی از مشتریان

به برندها کمک میکند تا لیستی از مشتریان خود تهیه کنند، وقتی تعداد کسانی که از وب‌سایت بازدید میکنند افزایش یابد بنابراین تعداد مشتریان جدید نیز افزایش مییابد.

تعامل بهتر با مشتریان

با کسب دانش در مورد مشتریان هدف، شرکت های B2C میتوانند پیام‌هایی متناسب با نیاز مشتریان برای آن‌ها ایجاد کنند و اینجاست که تقسیم‌بندی مشتریان اهمیت پیدا می‌کند.

افزایش رتبه کسب و کارها در موتورهای جستجو

 با استفاده از کلمات کلیدی هدفمند، یک وب‌سایت میتواند موقعیت خود را در نتایج جستجو افزایش دهد. در نتیجه، شانس بیشتری برای ظاهر شدن در جستجوی کاربران دارید.

افزایش آگاهی از برند

استراتژیهای بازاریابی B2C کسب و کارها را قادر میسازد تا از طریق رسانه‌های اجتماعی و کانال‌های دیگر با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کنند. ددر نتیجه برند محبوب شده و نرخ تبدیل افزایش می‌یابد.

کانال های بازاریابی B2C

بازاریابی B2C برای دستیابی به مشتریان نهایی به کانال‌های ارتباطی مختلفی متکی است. مانند سایر انواع بازاریابی، رشد فناوری تعداد کانالهای بازاریابی را در B2C نیز افزایش داده است.

مهمترین کانال‌ها برای بازاریابان B2C موارد زیر را شامل می‌شود:

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل روشی محبوب و مؤثر برای کسب و کارها است که به دنبال افزایش فروش برای دستیابی به مخاطب هدف هستند. این امر مستلزم ارسال ایمیل تبلیغاتی به مشتریان جدید یا مشتریان وفادار است. با این حال، بازاریابی از طریق ایمیل فقط درصورتی مؤثر است که به گیرندگان مربوطه ارسال شود.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر برای تبلیغ کالا یا خدمات به طور مستقیم به مشتریان است. این مستلزم ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای بازاریابی در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی است. معمولا کسب و کارهای B2C که از رسانه‌های اجتماعی به عنوان کانال استفاده میکنند تا محصولات و خدمات خود را به بازار عرضه کنند، مشتریان بالقوه، وفادار و عموم مردم را هدف قرار میدهند.

سئو

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یک فرایند بازاریابی طبیعی برای افزایش مشاهده یک سایت یا صفحه وب در نتایج جستجو است. شیوهها و ابزارهای خوب سئو به کسب و کارها کمک میکند تا ترافیک بیشتری را به وب سایتهای خود هدایت کنند و در نتیجه فروش را افزایش دهند.

تبلیغات کلیکی

این شکل از بازاریابی، نوعی تبلیغات است که به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ انجام شود باید پول پرداخت شود. در این روش برندها هزینه تبلیغات دیجیتالی خود را پرداخت می‌کنند تا در صفحه نتایج یک موتور جستجو مانند گوگل یا یاهو ظاهر شوند.

یک کمپین بازاریابی خوب B2C می‌تواند تفاوت زیادی در درآمد شما ایجاد کند. صرف نظر از استراتژی‌های استفاده شده، می‌توانید چشم انداز کسب و کار خود را بهبود دهید و از این طریق به مصرف‌کنندگان بیشتری دست یابید.

اکنون شما آماده برای شروع فعالیت بازاریابی B2C خود هستید. ابتدا چه استراتژی را امتحان می‌کنید؟

نوشتن یک نظر

نظر