کمک رسانی سود باز (open interest) در بازار آتی برای معامله گر

  • زمان تقریبی مطالعه 7 دقیقه
  • 125

کمک رسانی سود باز(open interest) در بازار آتی برای معامله گر

سود باز (اپن اینترست) یکی از پرکاربردترین، ابزارهای معامله گران حرفه ای می باشد. این نوع سود، نشان‌دهنده حجم کلی از قرارداد های باز، برای یک بازار یا ارز خاص می باشد. معامله‌گران با استفاده از معیارهای حجمی و سود باز می‌توانند تمام فرصتهای معاملاتی را جستجو و امکان دسترسی راحت تری، برای ورود و خروج به بازار را با بهترین قیمت داشته باشند. برای محاسبه سود باز تمامی پوزیشن‌های (قراردادها) باز خرید و فروش را از پوزیشن‌های بسته‌شده، کسرمی کنند. با توجه به این اصل که سود باز رابطه ای مستقیم با قراردادهای باز دارد و با توجه به قراردادهای باز، تغییر می کنند.

 

سود باز به چه عواملی بستگی دارد

 

سود باز به چه عواملی بستگی دارد

در سود باز مانند تمام معاملات یک سمت خریدار و سمت دیگر فروشنده قرار دارد و هرچه تعداد خریداران و فروشندگان بیشتر باشد، تعداد قراردادهای باز بیشتر در نتیجه اختلاف قیمت در بازار به حد بالایی می رسد. این روندباعث افزایش سود باز می شود. وقتی قیمت تغییر می کند، یکی از دو گروه متضرر می شوند. زمانی که قیمت افزایش یابد، فروشنده ها ضرر می کنند و خلاف این، یعنی با کاهش قیمت خریدار ضرر می کند.

 

یک مثال برای نوع فعالیت و کمک سود باز به معامله گران

همانطور که می دانید، در ایجاد یک معامله فروشنده و خریدار وجود دارد حال فرض بر این که یک فروشنده طلا (فروشنده)، تلاش برای فروش کالای خود را دارد و خریدارطلا (خریدار) آماده برای خریداری است. حال چه رویدادی در سود بازار رخ می دهد. اگر قیمت طلا افزایش یابد، بازار طلا، قیمتی صعودی داشته باشد، فروشنده ضررهای زیادی متحمل می شود. وبرعکس آن قیمت بازار سیر نزولی داشته باشد، خریدار ضرر می کند. اطلاعاتی که درمورد خرید و فروش و سیر حرکت قیمت طلا در بازار به معامله گر ارسال می شود از طریق سود باز انجام پذیر است.

 

سود باز در بازار نشانگر چیست؟

 

سود باز در بازار نشانگر چیست؟

  • معامله‌گران با استفاده از معیارهای حجمی و سود باز، می‌توانند فرصت‌های معاملاتی را جستجو و امکان دسترسی راحت تری را برای ورود وخروج بازار با بهترین قیمت ها را داشته باشند.
  •  یکی از اطلاعات باارزش‌ برای معامله گر دانستن کارهای سایر معامله‌گران می باشد که از طریق سود باز (اپن اینترست) می توانند تا حدودی چنین اطلاعاتی را به دست بیاورند.
  • در سود باز به بررسی نحوه ی ایجاد قراردادها رسیدگی می شود.
  • سود باز، با خرید و فروش معامله‌گران در طول روز متغییر می‌ باشد و صعود یا نزولی‌ بودن یک بازار را نشان می‌دهد.

 

سود باز در رمز ارزها تا چه حد تاثیر گذار می باشد

این بازار به دلیل نوساناتی که دارد، نیاز به آموزش و کسب آگاهی بیشتر دارد. چون تصمیم گیری باید در زمان درست صورت گیرد در غیر این حالت ضرر بسیاری را متحمل می شوید. بحران کمبود نقدینگی در بازار رمز ارزها، طی چند سال گذشته به فروشندگان حرفه ای اجازه داده است تا با قدرت خرید یا فروش گسترده، قیمت را تغییر دهند. سرعت پیشرفت معاملات رمز ارزها در معاملات بسته، رو به پیشروی است و با توجه به اطلاعاتی که سود باز در خصوص قراردادهای مشتقه بر دارایی های دیجیتال به معامله گر می دهد، موجب آن می شود سرعت قراردادها در فضای معاملات مشتقه بسیار بالا بوده و در این مدت کوتاه از جذابیت بالایی برخوردار شده است و مزایای زیادی برای بازار رمز ارز و صنعت بلاکچین به همراه داشته است.

قرارداد مشتقه: قراردادی است که بین دو طرف ایجاد می شود و طبق این قرارداد به توافق می رسند که یک طرف قرارداد باید ظرف زمان مشخصی، کار مورد نظر را انجام دهد.

 

نقش حجم و سود باز (open interest) در تحلیل بازار

نقش اپن اینترست به عوامل قیمت در بازار بستگی دارد. بدین صورت که:

  • اگر قیمت و سود باز، هم زمان با هم افزایش یابند در این صورت پول جدیدی وارد بازار شده و بازار هم یک سیر صعودی را طی می کند و ایجاد میشود تا اپن اینترست ها به دلیل وارد شدن خریداران جدید، افزایش یابند.
  • اگر اپن اینترست ها سیری نزولی داشته باشند ولی برعکس آن قیمت ها افزایش یابند، در این صورت پول از بازار خارج شده و در نتیجه یک سیگنال نزولی برای بازار را پیش رو دارید.
  • اگر اپن اینترست ها به اوج شکوفایی خود برسند و افزایش یابند اما قیمت ها در حال کاهش باشند، خریداران جدیدی در بازار آتی با اوج های قیمتی ظهور می کنند که بعد از چندی شوکه می شوند و سریع پوزیشن های خود را می بندند.
  • اگر قیمت و اپن اینترست هم زمان نزول کنند و کاهش یابند، این نشان می دهد همه در حال خرید و فروش هستند و این روند به صورت نزولی در بازار ادامه پیدا می کند.

 

عوامل تاثیر گذار بر سود باز

 

عوامل تاثیر گذار بر سود باز

عامل تاثیر گذار بر سود باز، (اپن اینترست) خرید و فروش معامله گران در طل روز می باشد و در روند صعودی و نزولی بودن بازار حائز اهمیت می باشد. افزایش اپن اینترست را می‌توان نشان‌دهنده قدرت در بازار دانست، زیرا تا زمانی که قراردادها افزایش می یابند، فعالیت و اشتیاق درباره حرکت دارایی اساسی نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. اگر مسیر اپن اینترست نزولی باشد، روند بازار نیز نزولی است و این یعنی معامله گران در فکر بستن قراردادهای خود با سرعت بالایی می باشند.

 

آیا سود باز همان حجم تجارت است؟

اپن اینترست را از نظر مفهومی می‌توانید مشابه با حجم تجارت بدانید، اما ویژگی این دو کاملا با هم متفاوت هستند. به تعداد سهام یا قراردادهای بسته ‌شده در یک زمان معین، حجم معامله گفته می‌شود که نسبی است و روند آن‌ در ارزیابی روند حرکت قیمت دارایی اساسی به معامله‌گران کمک می کند. شناساندن فرصت‌های معاملاتی با در نظر گرفتن به شاخص‌های حجم و اپن اینترست، به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا با آرامش بیشتر و با بهترین قیمت وارد بازار شوند. پس این گونه می‌توان گفت تغییر قابل توجه در قیمت و ارزش بازار با حجم معاملات بالاتر از حد معمول، نشان دهنده یک تغییر چشمگیر در جهت روند بازار می باشد. همچنین افزایش زیاد قیمت با حجم معاملات کم هم نشان از یک روند نزولی در بازار می باشد. در نتیجه سود باز، گزینه ای مناسب برای بازارهای آتی می باشد ولی سنجش مناسبی برای خرید و فروش آپشن نمی باشد و در این خصوص باید از حجم تجارت برای سیر قدرت و روند نقدینگی و ... استفاده کنید. اگر حجم تجارت در یک روز مشخص از سود باز بیشتر باشد، نشان می دهد معاملات انجام شده در آن روز، فوق العاده و عالی بوده است و با توجه به نقدینگی معامله صورت گرفته، توسط اپن اینترست مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. با این تعاریف به این اصل می رسید که یک معامله گر در بازار، به دو ابزار مهم حجم و سودباز نیاز دارد تا اطلاعات کافی را از دنیای بازار بدست آورد.

 

اهمیت سود باز در بیت کوین چیست؟

 

اهمیت سود باز در بیت کوین چیست؟

سود باز مقدار سرما یه ای که به بازار وارد و خارج می شود را تخمین می زند.حال اگر به بازار آتی بیت کوین سرمایه به مقدار زیادی وارد شود، سود باز یک مسیر افزایشی را طی می کند. در غیر این صورت اگر سرمایه از بازار کار خارج شود، سود باز سیر نزولی را طی می کند. داده ها بر این باورند که سود باز با نرخ بیت کوین دارای رابطه ای مثبت می باشند. به طور مثال اگر اپن اینترست به همراه قیمت و حجم بیت کوین افزایش یابد، می توان گفت که یک روند صعودی در پیش رو دارید و نرخ بیت کوین بالا خواهد رفت. سود باز به معامله گران کمک می کند تا متوجه ضعف و قدرت بازار شوند.

 

نتیجه گیری

در این بخش ما به معرفی و شناخت سود باز پرداختیم. از آنجا که یک معامله گر برای رسیدن به بازاری بهتر نیازمند است اطلاعات کافی را در جهت تغییرات و روند بازار، در طی شبانه روز داشته باشد، سود باز، یاری دهنده مفیدی در این امر می باشد. امید است با علم و توانایی به خرید و فروش به وسیله این ابزار و یاری رسانی به معامله گر، روزهای درخشانی برای شما رقم بخورد.

 

نوشتن یک نظر

نظر