بردکرامب (Breadcrumb) چیست؟ 8 نکته طلایی برای سئو بهینه بردکرامب

 • زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
 • 357

بردکرامب (Breadcrumb) چیست؟ 8 نکته طلایی برای سئو بهینه بردکرامب

 

یکی از راهکارهای فوق‌العاده جهت فعالیت در زمینه بهینه سازی و بهبود تجربه کاربری، بردکرامب (Breadcrumb) است. با این الگوریتم، کاربری که در سایت بوده، قادر است مکان فعلی خود در سایت را تشخیص دهد و به راحتی به صفحات سایر وب سایت‌ها سر بزند. بردکرامب (Breadcrumb) در بهینه سازی سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحات مختلف سایت را به شکل بهتری شناسایی و در صفحه نتایج سایت، نتیجه مرتبط‌تر و دقیق‌تری را به نمایش بگذارد. در پزشک کسب وکار قصد داریم شما را به طور کامل با مفهوم بردکرامب، مزایا و اهمیت آن آشنا کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

بردکرامب (Breadcrumb) چیست؟

 

بردکرامب (Breadcrumb) چیست؟

بردکرامب (Breadcrumb) از دو واژه (Bread) به معنای نان و (Crumb) به مفهوم خرده تشکیل شده است. بردکرامب مسیری که به یک سایت مراجعه کردید را نشان می‌دهد و بیانگر این موضوع است که کاربر در کدام بخش سایت قرار دارد، همچنین به موتور جستجوی گوگل برای درک ساختار سایت شما کمک می‌کند. در حقیقت تاریخچه واژه بردکرامب (Breadcrumb) از یک داستان اروپایی شکل گرفته است. در این افسانه دو شخصیت داستان هانسل و گرتل برای رسیدن از خانه به مقصد و گم نکردن مسیر خود تا مقصد خرده‌های نان را روی زمین می‌ریختند تا زمان برگشت با مشکل مواجه نشوند. همین موضوع باعث شد که بردکرامب روی وب سایت‌ها پیاده سازی شود تا کاربران به تمامی صفحات دسترسی داشته باشند و باعث سردرگمی کاربر نشوند، به عبارت دیگر برد کرامب راهنمای کاربر می‌باشد تا بداند در کدام یک از صفحات وب سایت حضور دارد.

 

انواع برد کرامب (Breadcrumb)

 

انواع برد کرامب (Breadcrumb)

چهار مدل از متداول‌ترین مسیریابی که در وب سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند، عبارتند از:

 1. بردکرامب براساس مکان یا سلسله مراتب (Hierardy – Based Breadcrumbs)

این مورد به کاربر نشان می‌دهد که مکان فعلی وی در سایت کجاست و مسیر برگشت به صفحه اول را به کاربر نشان می‌دهد. به عبارت ساده‌تر طراحی این مدل به کاربر کمک می‌کند تنها با کلیک کردن قادرند به صفحات قبلی بازگردند. به عنوان نمونه: Home>seo>blog> Breadcrumb

 1. بردکرامب براساس ویژگی ( Attribute – Based Breadcrumbs)

شاید به دفعات وارد سایت‌هایی شده باشید، به دنبال محصولی بگردید و زمانی که وارد طبقه بندی محصول می‌شوید ممکن است به مشخصات رنگ، سایز و قیمت محصول نیاز داشته باشید. برای انتخاب بهتر بردکرامب در طراحی سایت فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌شود تا کاربر بتواند با استفاده از فیلترهای مشخص محصول مورد نظر خود را بیابد.

به عنوان نمونه: سایز بزرگ < لباس بچگانه < مد و پوشاک < دیجی کالا

 1. بردکرامب براساس تاریخچه ( History – Based Breadcrumbs)

در این بردکرامب به کاربر تاریخچه مرورگر صفحات سایتی که مرور کرده را نشان می‌دهد. در واقع به کاربر نشان می‌دهد که از چه مسیری عبور کرده تا در صورت تمایل به صفحات قبل بازگردد. البته باید به این نکته اشاره کنیم از زمانی که بردکرامب مکانی به‌وجود آمده است کمتر کسی از مدل تاریخچه استفاده می‌کند.

 1. بردکرامب براساس خرید( Purchases – Based Breadcrumbs)

بردکرامب براساس خرید از جمله مدل‌هایی است که کمتر در ایران دیده شده است. در این مدل به کاربر تمام مراحلی که قصد خرید داشته را نشان می‌دهد. کاربر در هنگام خرید از هر سایت با استفاده از این مدل بردکرامب قادر است بداند که در کدام بخش یا مرحله است.

 

بیشتر بخوانید: برند منشن (Brand Mention) چیست؟ تاثیر بی نظیر آن در سئو

 

مزایای استفاده از بردکرامب Breadcrumb)) در تجربه کاربری

 

مزایای استفاده از بردکرامب Breadcrumb)) در تجربه کاربری

در این بخش قصد داریم که دلایل و مزایای استفاده از بردکرامب را به اختصار شرح دهیم، همچنین به این موضوع که استفاده از آن چگونه به سئو سایت ارتباط دارد، می‌پردازیم.

 1. گوگل آن‌ها را دوست دارد.

همانگونه که کاربران به بردکرامب علاقه دارند، گوگل نیز برای نشان دادن نتایج بردکرامب را دوست دارد. به عبارتی بردکرامب به چگونگی ساختار وب سایت شما که به گوگل ارائه می‌دهد، پی می‌برد. همچنین به موتور جستجوی گوگل کمک می‌کند تا صفحاتی که به یکدیگر لینک داده شده‌اند را بشناسد. البته گوگل از بردکرامب برای نتایج جستجو واقعی استفاده می‌کند و همین امر باعث می‌شود که برای کاربران بسیار جذاب باشد و سئو سایت شما ارتقا و بهبود یابد. البته برای اینکه بردکرامب سایت شما در گوگل بیشتر شود از داده‌های ساخت یافته مانند (Yoast SEO) استفاده و به آن اضافه کنید.

 1. بردکرامب تجربه کاربری را افزایش می‌دهد.

همانطور که می‌دانید افراد علاقه‌ای به گم شدن ندارند. هنگامی که با مکان جدید مواجهه می‌شوند به تابلوها، اشیا، موارد آشنای راهنما توجه می‌کنند و این روند در وب سایت هم وجود دارد. شما باید کاربران را راضی نگه دارید و از ترس آن‌ها بکاهید. بردکرامب با نمایش خروجی‌های مناسب به تجربه کاربری کمک می‌کند و ارتقا می‌دهد. اینگونه کاربران از وب سایت شما خارج نمی‌شوند. جالب است بدانید که تجربه کاربری یکی از پارامترهای مهم سئو سایت می‌باشد.

 1. برد کرامب موجب کاهش نرخ پرش می‌شود.

امروزه به‌ندرت کسی از طریق صفحه اول وارد سایت می‌شود و اکثر بازدیدها از طریق موتور جستجو وبه طور طبیعی انجام می‌شود. و این موضوع به این معناست که هر قسمت (صفحه) سایت شما قادر است یک ورودی باشد اما اگر صفحه مورد نظر و انتخاب شده کاربر نیازشان را برآورده نکند و راضی نباشد باید از راهنمایی‌ها بهره ببرید که کاربران به قسمت‌های مربوط با آن صفحه هدایت شوند و کاربر به‌جای برگشتن به گوگل به صفحه اصلی خود باز گردد و بردکرامب شما به بازدیدکنندگان یک روش جایگزین برای مرور سایت ارائه می‌دهد.

 

متداول‌ترین اشتباهات در استفاده از بردکرامب‌ها

 

متداول‌ترین اشتباهات در استفاده از بردکرامب‌ها

استفاده از برد کرامب به منظور بهبود و بهینه سازی در وب انجام می‌شود که با رعایت نکاتی نباید نتایج معکوس داشته باشد. مانند: استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد، باعث حساسیت موتور جستجو شده و می‌تواند به رتبه سایت شما ضربه بزند که استفاده از بردکرامب هم به همین صورت است.

اکثر افراد این ویژگی‌ها را برای صفحات وب خود استفاده نمی‌کنند یا اگر انجام دهند با اشتباهات متداولی که در زیر کار سایت خود انجام می‌دهند، بی نتیجه و اثربخشی معکوس به همراه خواهد داشت. با اطلاع داشتن از اشتباهات شما می‌توانید از تکرار آن خودداری کنید.

 •  انتخاب سایز و موقعیت نامناسب برای بردکرامب

از اندازه و فونت مناسب استفاده کنید که بزرگی آن باعث نشود کل فضای شما را اشغال کند و همچنین کوچکی آن باعث نشود که کاربران موبایل با دیدن و کلیک کردن آن‌ها به دشواری بخورند.

بهترین مکان و موقعیت برای جایگذاری این بردکرامب در بالای صفحه، زیر بنر یا بالای عنوان اصلی است.

 • حذف وتکرار نوار پیمایش

مسیریاب را به صورتی تنظیم کنید که نوار پیمایش را مجدداً تکرار نکند؛ زیرا در این صورت استفاده از آن عاقلانه نیست و حذف آن بهترین گزینه است. البته اگر مجبور به حذف یکی از بردکرامب‌ها شدید این نکته را به خاطر داشته باشید که اهمیت نوار پیمایش نسبت به استفاده از آن اولویت بسیاری دارد، پس هیچ‌گاه این ویژگی را جایگزین مناسبی برای منوی نوار خود ندانید.

 • انتخاب نوع نامناسب

شما باید دقت بالایی برای انتخاب نوع این ویژگی‌ها با ساختار صفحه وب خود داشته باشید و اکثر صفحات، از بردکرامب مکانی بیشتر استفاده می‌کند و استفاده از آن در فروشگاه‌ها و صفحات تجاری مجازی گزینه مناسبی است اما بردکرامب تاریخچه برای صفحات وب با ساختار پیچیده و دارای صفحات متعلق به چندین دسته مناسب‌تر است. در نظر داشته باشید قبل از فعال سازی در مورد انتخاب نوع و مسیریاب‌های بردکرامب بررسی و تحقیق بیشتری انجام دهید.

 

با کمک چه نکاتی بردکرامب برای سئو بهینه می شود؟

 1. هرگز در عنوان صفحه خود از آن استفاده نکنید.
 2. بردکرامب را در بالای صفحه و یا بالای عنوان قرار دهید.
 3. از کلمات کلیدی مرتبط به مطلب برای بردکرامب استفاده کنید.
 4. طراحی بردکرامب نباید به صورتی باشد که باعث توجه بیش از اندازه کاربر شود.
 5. سعی کنید از فونت مناسب که کلیک کردن بر روی آن آسان باشد، استفاده کنید.
 6. در بردکرامب اغلب از علامت‌های > و/ استفاده می‌شود. پس آن‌ها را براساس طراحی سایت و نوع بردکرامب خود استفاده کنید.
 7. محل بردکرامب خود را براساس نوع مخاطبانتان تعیین کنید، یعنی براساس تخصص آن‌ها مسیر راهنما را در پایین یا بالای صفحه قرار دهید.
 8. سعی کنید از نوع درست بردکرامب استفاده کنید. رایج‌ترین نوع بردکرامب، بردکرامب مکانی است اما شاید مناسب سایت شما نباشد در صورتی که صفحات سایت شما در چند دسته قرار می‌گیرد بهتر است از بردکرامب تاریخچه استفاده کنید.

 

چه زمانی به بردکرامب احتیاج دارید؟

 

چه زمانی به بردکرامب احتیاج دارید؟

زمانی که سایت‌ها دسته بندی زیادی در موضوعات مختلف دارند همچون سایت‌های فروش به عنوان نمونه دیجی کالا که ساختار سلسله مراتبی دارد از بردکرامب استفاده می کنند؛ زیرا محتوا و ساختار سایت را طبقه بندی کرده است اما در سایت‌های تک سطحی که سلسله مراتبی ندارند نیاز به بردکرامب نیست، البته از روی ساختار وب سایت نیز متوجه می‌شوید که نیاز به بردکرامب دارید یا خیر.

 

جمع بندی

درک برد کرامب (Breadcrumb) برای کاربران بسیار آسان است و آن‌ها با دیدن بردکرامب، ساختار سایت را متوجه می‌شوند، البته اجازه ندهید کاربران درون سایتتان احساس گم شدن کنند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، بردکرامب همانگونه که برای کاربران دوست داشتنی و مفید است برای موتورهای جستجو گوگل نیز مفید می‌باشد؛ زیرا دسترسی راحت به تمام صفحات داخلی و خارجی سایت شما را فراهم می‌کند. بردکرامب یک تغییر ساده است که می‌تواند به سایت شما در صفحه نتایج جستجو کمک کند و ابزاری بسیار مفید برای تجربه کاربری است. ما در این مقاله از سایت پزشک کسب و کار شما را به طور کامل با مفهوم، مزایا و اهمیت بردکرامب آشنا کردیم، از شما سپاسگزاریم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

 

نوشتن یک نظر

نظر