هدف و استراتژی بازاریابی انبوه

  • زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه
  • 2240

هدف و استراتژی بازاریا������ی انبوه

استراتژی‌های مختلف بازاریابی توسط مشاغل مختلف با اهداف متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی هدفی که در تمامی کسب و کار‌ها مشترک است، سود و فروش بیشتر می‌باشد که بسته به خدمات و محصولات ارائه شده، هر سازمانی از استراتژی‌های متفاوتی استفاده می‌کند. یکی از این استراتژی‌ها، بازاریابی انبوه می‌باشد، در ادامه با ما همراه باشید تا با این استراتژی بیشتر آشنا شوید.

بازاریابی انبوه یکی از زیر شاخه‌های استراتژی‌های بازاریابی می‌باشد که در مقاله‌ای جداگانه به صورت مفصل در مورد بازاریابی و استراتژی‌های آن صحبت کرده‌ایم. در اینجا به توضیحی مختصر بسنده می‌کنیم. بازاریابی عبارت است از مجموعه فعالیتهایی که یک شرکت برای ارتقاء فروش یک محصول یا خدمت انجام می‌دهد.

بازاریابی انبوه چیست؟

بازاریابی انبوه شامل تبلیغات یک محصول، کالا و خدمات به منظور جذب طیف گسترده ای از مخاطبان می‌باشد. هدف از آن، جذب بیشتر مشتریان بالقوه می‌باشد. استراتژی به کار رفته در این نوع بازاریابی متمرکز بر فروش بیشتر با قیمت پایین‌تر است. در حقیقت این استراتژی موجب می‌شود، شرکت تفاوت‌های بخش‌های مختلف بازار را در نظر ‌نگیرد و فقط به کل بازار متوسل شود و با یک پیشنهاد آن را جذاب کند، به همین دلیل امروزه از این نوع بازاریابی تنها برای معرفی محصول جدید و یا ایجاد تصویری از برند استفاده می‌شود. برای داشتن یک کمپین موفق با بازاریابی انبوه لازم است تا بر مجموعه ویژگی‌هایی از محصول تمرکز کرد که برای اکثر مصرف‌کنندگان در یک بازار جذاب می‌باشد.

شماری از ویژگی‌های بازاریابی انبوه عبارت است از:

  • بر بخش گسترده‌ای از مخاطبان تمرکز دارد.
  • چون هدف جذب مخاطبان بیشتر است، بنابراین از رسانه‌های جمعی برای تبلیغات محصول و خدمات استفاده می‌شود.
  • اکثر شرکت‌ها از این استراتژی برای ایجاد تصویر برند در ذهن افراد و یا معرفی محصولات جدید در بازار استفاده می‌کنند.

از جمله صنایعی که می توانند از این نوع بازاریابی استفاده کنند می‎‌توان به صنایع غذایی، بهداشتی، اپراتورهای تلفن همراه و.... اشاره کرد چرا که عموم مردم برای برقراری ارتباط با یکدیگر از اپراتورهای تلفن همراه استفاده می‌کنند و یا محصولات غذایی و بهداشتی توسط بخش بزرگی از بازار مصرف می‌شوند، نوشیدنی‌های آلیس نمونه خوبی از بازاریابی انبوه می‌باشد که تبلیغات تلویزیونی آن به گونه‌ای طراحی شده که برای همگان جذاب است. در حقیقت مناسب سازمان‌هایی است که محصولات و خدمات آن‌ها مورد نیاز حجم زیادی از مردم می‌باشد و عموم مردم می‌توانند مشتریان بالقوه محسوب شوند باید از این نوع بازاریابی استفاده کنند.

مزایا و معایب بازاریابی انبوه

مزیت عمده این نوع از استراتژی، افزایش راندمان هزینه‌های کارکردی در مقیاس بزرگتر می‌باشد. تمامی پیام‌های تبلیغاتی که از طریق رسانه‌های جمعی پخش می‌شوند این پتانسیل را دارند تا در یک نمایش واحد به میلیون‌ها بیننده برسند. از آنجایی که این نوع بازاریابی، تلاش برای برندسازی می‌کنند، بنابراین برند در ذهن مشتری تقویت می‌شود و برند سازی خوب می‌تواند شرکت را به رهبر بازار تبدیل کرده و راه را برای رقبا دشوار کند.

علیرغم داشتن مزایای زیاد، بازاریابی انبوه نقاط ضعفی نیز دارد. از آنجا که بازاریابی انبوه تمایزی برای بخش‌های مختلف مشتریان قائل نمی‌شود و همه را در یک سبد قرار می‌دهد، موجب می‌شود تا در برابر تغییراتی که در محیط بازاریابی رخ می دهد آسیب پذیر باشد. بعلاوه، مشتریان به برندهایی که تنها از طریق بازاریابی انبوه فعالیت می‌کنند وفادار نمی‌شوند که این امر منجر می‌گردد تا همواره شرکت هزینه‌های محصول را در سطح پایینی نگه دارد تا نرخ خروج مشتری را کاهش دهد. نقطه ضعف دیگر آن این است که چون در این استراتژی هدف شرکت‌ها جلب رضایت همه افراد با یک محصول واحد است، بنابراین به راحتی توسط رقبا که متمرکز خدمت‌رسانی به یک بخش کوچکتری از بازار هستند با چالش مواجه ‌می‌شوند.

 

نوشتن یک نظر

نظر